Zahrada radosti

ZAHRADA RADOSTI - výsledek

Otevřeli jsme Zahradu radosti
Vyšlo v Boleslavském deníku 24.5.2012

V úterý, 22.května, se v areálu základní školy uskutečnil „Den jara“. Ten uspořádali pedagogové společně se svými žáky, přičemž zásadním bodem programu bylo slavnostní otevření „Zahrady radosti“.
          Cílem obnovy školního pozemku bylo mimo jiné vytvoření místa pro relaxaci žáků školy, maminek s dětmi a široké veřejnosti. Zahrada by zejména měla sloužit žákům pro výuku v přírodě.
Otevření se zúčastnili zástupci některých partnerů projektu a také starostka Bezna Ludmila Novotná. Ta v jednom z krátkých pozdravů upřímně a s dojetím poděkovala vedení školy, učitelům, žákům i všem, kteří pomohli zahradu vybudovat.
           Už na podzim vše začalo  instalací venkovního posezení v zahradě, výsadbou stromů a zhotovením vrbové chýše. Přes zimu byly vyrobeny informační cedule a s nástupem jara školáci pod dohledem učitelů vysadili trvalky, léčivky i další rostliny.
           Jak uvedla ředitelka školy Květa Srbková, zahrada bude mít také přínos pro místní občany. Měla by být místem pro relaxaci a zlepšit životní prostředí v obci.  Garantkou projektu je Dana Houdková, realizátorkou celého projektu je Ivana Řípová, učitelka školy. Ta při slavnostním otevření prozradila, že zahrada má několik částí. „Použili jsme zejména tradiční rostliny českého venkova. V první části je původní jabloňový sad doplněný o další ovocné druhy, v další pak takzvaná babiččina zahrádka,“ doplnila představení školní zahrady učitelka. Při popisu zmínila i takzvaný „keltský kalendář“, který se skládá ze třinácti různých stromů. Zástupci jednotlivých tříd si v úterý vylosovali jeden ze stromů, jehož se stanou patronem. Například prvňáčci se budou starat o břízu, žáci třetí třídy o dub zimní a osmáci o hloh.
          Přestřižení pásky se ujala starostka Bezna Ludmila Novotná, vedoucí odboru životního prostředí Jan Jihlavec a realizátorka projektu Ivana Řípová.
          Projekt stál téměř pětapadesát tisíc korun a podpořila ho Nadace Partnerství, Středisko ekologické výchovy Sever, Státní fond životního prostředí, M ŽP a společnost Toyota Motor Czech s.r.o. Většinu práce na vybudování zahrady odvedli žáci a učitelé školy.

Datum vložení: 19. 10. 2011 9:04
Datum poslední aktualizace: 20. 10. 2011 10:35