Tak už jsme páťáci.

Míša, Lucka, Kristián, Kuba, Lucka, Samuel, John, Petr, Kuba, Karolína, Dominik, Filip, Nikolka, Anička, Adam, Kristýna, Nikolka, Honza, Maruška, Matyáš, Kuba

Všechny zdravíme

jana.novotna@zsbezno.cz

Organizace školního roku 2021 - 2022

Zahájení školního roku: středa 1. září 2021

Podzimní prázdniny stanovuje MŠMT na středa 27. října a pátek 29. října 2021

Vánoční prázdniny budou zahájeny ve čtvrtek 23. prosince 2021 a končí v neděli 2. ledna 2022.

Vyučování začne v pondělí 3. ledna 2022.          .

Vysvědčení za 1. pololetí bude žákům předáno v pondělí 31. 1. 2022.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 4. února 2022.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne 21. 2. - 27. 2. 2022

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 14. dubna 2022.

Vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno ve čtvrtek 30. června 2022.

Hlavní prázdniny budou trvat od pátku 1. července 2022 do středy 31. srpna 2022.

Vyučování ve školním roce 2022/2023 začne ve čtvrtek 1. září 2022.

čtvrtek

11. 11. 2021

15:30 1. st.

16:00  2. st.

úterý

12. 4. 2022

15:30  1. st. 16:00  2. st.

třídní schůzky

rozmísťovací řízení

Projekty

Pokud nám  epidemiologická situace dovolí, rádi bychom uskutečnili  dva projekty.

Poznáváme Prahu ( celoroční )

6.10. 2021 Mise Vyšehrad - Praha

Celá akce dopadla výborně, po příchodu ke Starému Purkrabství se žáci  rozdělili do skupin a  začali soutěžit:

- využili znalosti ze Starých pověsti českých

-našli klíč k pokladu

- v Bazilice sv. Petra a Pavla jsme přednesli prosbu ke králi Vratislavu I.

- sbírali jsme různé atributy, které jsme na závěr složili v erb

- navštívili jsme Slavín - hřbitov, kde jsme podle pracovního listu hledali hroby slavných lidí ( K. H. Mácha, J. E. Purkyně, B. Němcová, A. Dvořák)

-dále jsme šli podzemím až do velkého sálu s originálními sochami z Karlova mostu

- zakreslili jsme si mapu celé akce

Všichni pracovali se zájmem. Ve škole jsme si zavedli sešit, kde si zaznamenáme své poznatky, dojmy, nakreslíme obrázky a vlepíme fotografie nebo plakáty.

10.11.2021

Národní muzeum

Přestože jsme ráno jeli 2 hodiny ucpanou Prahou , celý den se nám vydařil. Muzeum  je krásně opravené a už při vstupu jsme žasli. Krásně vyzdobená hala, nádherné obrazy. Nejdříve jsme zašli do 2. patra, kde jsou vystaveni živočichové. Fascinovali nás obrovské kostry známých i neznámých zvířat, litovali jsme posledního bílého nosorožce.

Nepřestali jsme žasnout i dále v prvním patře, kde byly vystaveny minerály. Nevěřili jsme , že toto všechno je možné vidět v přírodě.

Chvíli jsme se také zastavili v sále, kde hrála hudba a při tom se rozsvěcovaly barevné panely.

V místnosti, kde stály sochy slavných lidí, jsme hledali osobnosti, které známe.

Na závěr jsme se prošli po Václavském náměstí, prohlédli si sochy  a vydali se k hlavnímu nádraží  do opravené staré budovy.

Národní divadlo hoří .

20.12. 2021 a 21.12.2021 jsme se podívali  On-line do Prahy.  Provázela nás paní průvodkyně z Národního divadla.                    Pomocí stroje času jsme se přenesli  do 19.století,  do doby, kdy Češi stavěli Národní divadlo.

V té době také jsme poprvé slyšeli slovo “Nazdar”. Lidé, kteří vybírali peníze na divadlo si říkali “ na zdar”, aby se akce zdařila. Obdivovali jsme  i dobové oblečení, viděli i koňku.

Bohužel jsme se také stali svědky  požáru ND. Nejprve nikdo, ani hasiči, ani policie nevěřili, že divadlo hoří.                                 Při pobíhání po divadle jsme si prohlédli  nádherné obrazy, sochy a lustry. Všechno krásně zářilo zlatem.

Na konec jsme zjistili, že hoří na střeše. Než tomu všichni uvěřili, shořelo  téměř celé divadlo, protože střecha byla dřevěná. Při vyšetřování se přišlo na to, že dělníci, kteří na střeše přidělávali hromosvod, vysypali na střechu špatně uhašené uhlíky             z kamen, u kterých ohýbali dráty.

Při tomto vyprávění jsme si také připomněli řemesla, která tehdejší lidé potřebovali při stavbě ND.

Celá výprava se nám moc líbila. Nové poznatky jsme si zakreslili a zapsali do svých knih o Praze.

II. světová válka (leden, únor)

Rozvrh hodin 5.A

Čtení psaní